LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÓ AZ ÓVODA MEGSZŰNÉSÉVEL KAPCSOLATBAN

 

 

LAKOSSÁGI TÁJÉKOZTATÓ

AZ ÓVODA MEGSZŰNÉSÉVEL KAPCSOLATBAN

 

 

Tisztelt Székelyszabari Lakosok!

 

Az óvoda megszűnésével kapcsolatban sajnos számos rosszindulatú pletyka és hamis információ terjed a településen. Szeretnénk a lakosság megfelelő tájékoztatása érdekében tiszta vizet önteni a pohárba és a valós tényekről tájékoztatást adni.

 

A székelyszabari óvoda már egy évtizede folyamatosan a megszűnés határán mozog. Ennek oka a folyamatosan csökkenő gyereklétszám, valamint az ezzel együtt ugrásszerűen növekvő finanszírozási igény, mivel az állami támogatást gyermeklétszám alapján kapja az intézmény. Az önkormányzatnak minden évben jelentős anyagi terhet jelent az óvoda működéséhez szükséges hozzájárulás kigazdálkodása és megfizetése. Ennek oka a költségek, elsősorban a pedagógusbérek évről évre történő jelentős emelése. Az óvoda költségvetésének 95 %-át a bérek teszik ki. Egy vezető óvónő bére 1 000 000 Ft feletti, egy nemzetiségi óvodapedagógus bére pedig 800 000 Ft feletti költséget jelent havi szinten.

 

Az idei évi költségvetés elfogadásakor februárban 7 114 000 Ft önkormányzati többlethozzájárulás fizetését vállalta az önkormányzat az óvoda működtetése érdekében, úgy hogy ezzel teljes tavalyi évi pénzmaradványát és az idei évre tervezett valamennyi plusz bevételét az óvoda működtetésére fordítja. Tudatában annak, hogy így bármilyen fejlesztés, pályázat, felújítás, de akár rendkívüli kiadás sem valósulhat meg ebben az évben, mégis vállalva az óvoda működtetését.

 

Időközben sajnos az egyik óvónő egészségügyi okok miatt bejelentette, hogy tartós táppénzre, majd rokkantnyugdíjba kíván vonulni. Ez újabb nem várt kiadást jelent az önkormányzatnak, így az éves fizetendő hozzájárulás összege – a fentieken felül – 10 677 708 Ft-tal megnőtt. Ez már a település teherviselő képességét messzemenően meghaladja, így rendkívüli ülést hívott össze a polgármester az óvoda további sorsával kapcsolatban.

 

Az ülésen megjelent az óvodafenntartó társulás képviseletében Mohács város jegyzője, aki ismertette az óvoda helyzetét. Elmondta, hogy az óvoda fenntartható működtetéséhez folyamatosan 20-25 gyermekre lenne szükség. Jelezte továbbá, hogy már most előre látható, hogy jövő januártól újabb 15%-kal emelkedni fognak az óvoda fenntartási költségei a pedagógusbéremelések miatt. Elmondta, hogy az önkormányzat kérelmezte a költségek csökkentése érdekében, hogy az óvoda egy óvónővel működhessen, azonban erre nincs lehetőség.

 

A fenti tények figyelembevételével a képviselő-testület meghozta nehéz, de felelős döntését az óvoda kényszerű megszüntetésével kapcsolatban. A döntés azért is volt sürgető, hogy a szülők az éppen folyamatban lévő beiratkozási időszak vége előtt új intézményt tudjanak választani gyermekeiknek. Az óvodavezető pedagógusnak és a dajkának a mohácsi óvodafenntartó társuláson belül, a mohácsi Rókus utcai óvodában induló új csoportban került felajánlásra a további munkavégzés lehetősége. A munkavégzés helye kivételével minden változatlan lett volna a szerződésükben és jogviszonyukban. Ezt nem fogadták el, így az önkormányzatnak az idei éves óvodai hozzájáruláson felül 20 911 300 Ft-ot kell fizetnie az óvónőknek és a dajkának végkielégítés, felmentési idő címszó alatt. Ez az összeg csupán a harmada lett volna, ha az óvodai foglalkoztatottak elfogadják a felajánlott állást.

 

Ez az összeg sokszorosan meghaladja az önkormányzat rendelkezésre álló anyagi forrásait, ezért az államhoz fordult az önkormányzat segítségért. Sok még a bizonytalanság, de jó esély van arra, hogy ennek nagyobb részét sikerül egyszeri rendkívüli támogatás formájában megkapni.

 

Felröppentek hírek azzal kapcsolatban, hogy az óvoda valamilyen módon, akár más fenntartóval mégis tovább működne, ez azonban valótlan állítás és felesleges feszültségkeltés.

Az óvodafenntartó társulás és az önkormányzat minden szempontból körbejárta a kérdést, de sem jogi lehetőség, sem pénzügyi forrás nincs az óvoda további működtetésére, a település elérte anyagi teherviselő képességének határát.

 

Az óvoda további fenntartásával vagy megszüntetésével kapcsolatban nem lehetett jó döntést hozni, két rossz döntés között kellett választani. Vagy bizonytalan ideig tovább működteti az önkormányzat az óvodát úgy, hogy annak fenntartása a település működtetését és fejlesztését teljesen ellehetetleníti, csődbe viszi a falut, vagy felvállalja a népszerűtlen, de felelősségteljes döntést és a település biztos jövője érdekében nehéz szívvel, de megszünteti az intézményt.

A képviselő-testület az utóbbi mellett döntött.

 

 

 

Székelyszabar, 2025. április 28.

 

 

 

Székelyszabar Község Önkormányzata Képviselő-testülete